Rzeczoznawca majątkowy i wycena nieruchomości

 

 

Wiele osób zastanawia się, po co ma płacić za wycenę nieruchomości, skoro sam może określić jej wartość zaglądając do ogłoszeń nieruchomości albo podając cenę zakupu, jaka ustalona została w drodze negocjacji. Niestety nie zawsze cena, zwłaszcza ofertowa (określona na podstawie ofert sprzedaży), odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Ceny z ofert nieruchomości odzwierciedlają oczekiwania sprzedających i nie są zbieżne z oczekiwaniami kupujących.

OSTATECZNA CENA

Ostateczna cena tzw. transakcyjna jest uzyskiwana w drodze negocjacji pomiędzy kupującym, a sprzedającym, jest wypadkową oczekiwań obu stron transakcji. Cena transakcyjna zazwyczaj jest niższa od ceny ofertowej. To o ile różni się transakcja od oferty i czy w ogóle się różni, jest wynikiem umiejętności negocjacyjnych stron transakcji. Cenę ofertową możemy określić sami, analizując oferty sprzedaży nieruchomości podobnych, ale na podstawie cen ofertowych nie określimy wartości rynkowej nieruchomości. Do tego konieczne są ceny transakcyjne, czyli te które zawarte są w akcie notarialnym finalizującym sprzedaż nieruchomości. To właśnie na podstawie tych cen dokonywana jest wycena nieruchomości.

RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY

Osoba wykwalifikowana do sporządzanie wyceny szuka cen transakcyjnych nieruchomości podobnych i na ich podstawie dokonuje wyceny. Podobieństwo nieruchomości dotyczy zazwyczaj: lokalizacji, stanu technicznego, standardu wykończenia, powierzchni, infrastruktury technicznej, itp. Wartość nieruchomości określona na podstawie cen transakcyjnych nieruchomości podobnych jest obiektywna, zawiera oczekiwania obu stron transakcji, ale skonfrontowane z realiami rynkowymi.

RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY ŁÓDŹ >>

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.